Framework

4. WordPress konference – Tomáš Kocifaj – WordPress Framework

Tomáš Kocifaj píše články o WordPressu na blog.netcorex.cz a protože se zároveň věnuje vytváření webů na tomto redakčním systému, vytvořil framework, jenž mu ulehčuje každodenní práci.

Osobně se na tuto přednášku velmi těším, bude se povídat o MVC architektuře a jejím použití, při vývoji WordPress webů. Pokud se řekne framework, nejde to moc dohromady s WordPressem a většina frameworků, jsou rodičovské šablony, jenž obsahují sady funkcí a soubory pro zobrazování různých stránek.

Framework, který nám Tomáš představí, se od nich značně odlišuje a přednáška bude  zajímavá, nejen pro ty, jimž nejsou cizí výrazy jako presenter, nebo controller.

1. Protože tě na WordPress konferenci uvidíme poprvé jako přednášejícího, představ se nám

Je mi 26 let, programuji a tvořím webové stránky cca 5 let. Poslední tři roky aktivně jako freelancer. Používám a používal jsem pouze jeden RS a to WordPress. Za tu dobu jsem napsal spoustu projektů, ať malých nebo velkých, kde jsem nabral snad dost zkušeností a vědomostí, abych o tom snad mohl něco říct. Poslední dobou jsem také dostal možnost mít vstup na Českébudějovickém Čtvrtkonu, což je tady naše taková místní webová komunita. Poslední dobou se mnou ještě aktivně v našem „teamu“ spolupracuje Martin Hlaváč.

2. Kdy jsi se poprvé setkal s WordPressem? Otázka

K WordPressu jsem čuchnul cca před 4 lety (asi, nevím to přesně), když jsem ze svých statických stránek chtěl udělat něco lépe ovladatelného a spravovatelného. Byl to nějaký prostý web pro kamarády, kteří na tom chtěli také provádět nějaké úpravy. Zapátral jsem na internetu, zeptal jsem se kolegy Martina a najednou byl ze mně „WordPressák“.

3. Je WordPress tím co tě živí, nebo je pouze okrajovou záležitostí?

WordPress je skutečně to, co tvoří takřka 95% našeho zisku. Nic jiného neděláme ani dělat nechceme. Snažíme se dělat jednu věc, jeden systém v maximální kvalitě. Jeden čas jsme uvažovali nad vlastním CMS, ale proč. WordPress splňuje naše i klientovo představy.Spíše se teď snažíme práci nad systémem optimalizovat a zrychlit. Stejně tak snižovat výkonnostní nároky vzniklé šablonou na minimum. WordPress přeci jenom není žádný rychlík.

4. Jaká je podle tebe největší přednost WordPressu?

Největší přednost je podle mě administrace, kterou WordPress nabízí. Je tam všechno, co pro malé až středně velké projekty potřebujeme.  Administrace je intuitivní, není potřeba nějakého složitého zaškolování klientů. Většinou si na to klienti přijdou sami. Další významným plusem vnímáme jeho rozšiřitelnost v základních strukturách – tedy, potřebujeme prodávat auta? Nemovitosti? Prezentovat hráče? Vše se jednoduše vydefinujete. Nemusíte se už starat o další věci jako je DB, funkčnost ukládání atd. Určitě velkým přínosem a zároveň neštěstím jsou pluginy. Občas klient něco potřebujue – nějakou banalitu – stačí mu stáhnout plugin a aktivovat. To si myslím, že je pro klienty dobré. Pro nás vývojáře horší, pač občas jsou ty pluginy opravdu bída.

5. Jaké je jeho největší slabina?

Slabina je rozhodně výkon a rychlost. Díky jeho universálnosti je poměrně dost náročný. Potřebuje opravdu, ale opravdu hodně RAM paměti na jedno Appach vlákno. U více navštěvnovaných projektů je pak s výkonem někdy boj – byť jsou dnes už nástroje, které to pomáhají hodně řešit. Poslední dobou nám také vadí šablonovací systém, který je už je dost „prastarý“ bez náznaku MVC technologie – to si myslím, že je opravdu škoda. Stejně jako jeho procedurální logika. Poslední dobou se vývojaři hodně snažili a pár pěkných a slušných objektů napsali. Ale není to nic, k čemu se průměrný vývojář dostane. Takže práce na fronte-endu je zase jen o sadě funkcí. Posledním bodem je určitě bezpečnost, pokud se ale řídíte pokyny WordPress Codexu, děláte to správně myslím, že velká rizika úplně nehrozí. I když člověk nikdy neví.

6. Na co se máme na tvé přednášce těšit?

Za tu dobu co programujeme s Martinem jsme narazili na spoustu věcí, které děláme pořád dokola a zjistili jsme, že spoustu kódů jenom kopírujeme ze šablony do šablony a jen přepíšeme některé stringy a názvy. Říkali jsme si, proč WordPress nemá taky něco objektového, jako je Nette nebo Symfony v php nebo Rails v Ruby. Vždyť přeci komunita WordPressu je také obrovská. Určitě nemáme tak velké ambice jako zmiňované projekty, ale rozhodli jsme se jít ven s kódy Frameworkem, který do logiky WordPressu přináší ohromnou sadu objektů, které nám ulehčují práci. Ať jsou to definice formulářů, nastavení šablony, práce s db nebo s běžnými věci, ke kterým chceme přistupovat objektově. Zavedli jsme také malou verzi „MVC“ technologie. Chtěl bych na konferenci představit naši základní strukturu a co vše se s tím dá dělat a jak rychle. Doufáme, že bychom mezi „WordPressáky“ našli například další kolegy a nadšence, kteří by nám s vývojem nového FW pomohli. FW bude umístěn na Gitu volně ke stažení. Připravujeme také první verzi webu, který by celý FW prezentoval včetně dokumentace, kterou budeme postupně sepisovat. Je tam ještě hodně práce – zatím to není dokonalé a perfektní, někde se ale začít musí. Doufáme však, že by to celkovou WordPress komunitu mohlo posunout zase o kus dál.

Článek pro vás připravil: VladaMusilek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *