SEO pluginy pro WordPress (1. část)

Vyhledávače jsou pro většinu webových stránek hlavním zdrojem návštěvnosti. To je důvod, proč se uživatelé často ptají na SEO tipy a pluginy, díky kterým budou jejich stránky na internetu lépe k nalezení. V první části našeho článku si proto řekneme, co to vlastně SEO je nebo co by například takový SEO plugin měl splňovat.

Co přesně znamená SEO?

Zkratka SEO znamená Search Engine Optimization neboli optimalizaci webových stránek pro internetové vyhledávače (někdy se používá také výraz „optimalizace nalezitelnosti“). Jejím cílem je zkrátka dostat vaše stránky při vyhledávání na lepší pozici, díky čemuž získáte četnější i lépe zacílené návštěvníky. Spolu s tím může pomoci i ve zvýšení konverzního poměru (prohlížející versus nakupující).

Je WordPress pro SEO dobrý?

Zcela určitě ano. WordPress, který byl dříve známý především jako blogovací platforma, je nejpřátelštější systém pro správu obsahu. A právě wordpressové SEO pluginy vám umožní plnohodnotnou optimalizaci stránek a dosažení lepších výsledků při jejich vyhledávání.

Co všechno by měl SEO plugin umět?

Dobrý SEO plugin by měl mít následující vlastnosti:

 • Čistý a efektivní kód
  Naprostý základ dobrého pluginu je čistý kód, který nemá zbytečné CSS nebo JavaScript entity. To zajišťuje, že vše je rychlé a efektivní, přičemž plugin nezpomaluje stránky jako takové. Kód by měl být také dobře komentován, aby bylo jednodušší pochopení toho, jak plugin funguje v každé své části.
 • Multifunčknost
  Správný SEO plugin by měl umět více než jednu SEO funkci. Důvodem je mimo jiné fakt, že se vyhnete instalování většího množství pluginů, které mohou mít za následek například delší načítání stránek.
 • Obsáhlá dokumentace
  Dokumentace pomáhá uživatelům pochopit, jak fungují všechny funkce pluginu. Může být ve formě video průvodce nebo článků s ilustracemi o tom, jak plugin nainstalovat, konfigurovat a aktualizovat. Většina SEO pluginů je zároveň dodávána s administračním panelem, kde je již vše přednastaveno.
 • Dostupná zákaznická podpora
  Dobrý SEO plugin by rovněž měl mít  dobrou zákaznickou podporu. Bezplatné SEO pluginy dostupné přímo ve WordPressu přicházejí s bezplatnou podporou v příslušném fóru. Před instalací pluginu tedy určitě doporučujeme podívat se, jakou podporu nabízí jeho autor. 
 • Dobré hodnocení
  Všechny wordpressové pluginy dostávají v hodnocení a recenze od uživatelů (najdete je vždy v příslušném sloupci). A právě díky nim je možné snadno zjistit, zda je modul dobře podporován nebo zda poskytuje přidanou hodnotu, kterou slibuje.
 • Pravidelné aktualizace
  Každý plugin by měl být pravidelně aktualizován, aby byl plně kompatibilní s nejnovější verzí WordPressu. Pokud nemá zajištěné pravidelné aktualizace, mohou se vaše stránky dostat do spárů hackerů nebo mohou způsobit problémy s jádrovými soubory. Ověřte si proto, zda je vámi vybraný plugin pravidelně aktualizován a jakými změnami prošel dříve.
 • Kompatibilita
  SEO pluginy by měly být vysoce kompatibilní s ostatními pluginy. To je velmi důležité, protože v opačném případě může dojít k problémům, díky kterým se například mohou vaše stránky špatně zobrazovat (jedná se především o pluginy využívající knihovny JavaScript).

Proč je plugin lepší varianta? 

Pokud chcete, aby váš web byl na internetu dobře dohledatelný, je důležité mu správně nastavit název stránky, headliny a tzv. metadata, která se zobrazují v kódu stránky a ve výsledcích vyhledávače. Ty jsou velmi důležité, neboť řeknou vyhledávačům, o čem daná stránka je. A právě SEO plugin vám pomůže uchopit optimalizaci pro vyhledávače v komplexní rovině. 

Samozřejmě je možné si vše nastavit manuálně, ale to již vyžaduje nějakou znalost programování. Nejčastěji je potřeba například:

 • Nastavit adresu URL a adresu URL stránek
 • Mít SEO přátelské adresy URL
 • Přidat názvy a meta popisy u všech stránek či článků webu
 • Optimalizovat obsah webu
 • Optimalizovat obrázky na webu
 • Vytvořit XML Sitemap
 • Zkontrolovat rychlost webu, popř. ji zvýšit pomocí různých opatření
 • Myslet na počet odkazů a jejich provázanost napříč webem

Které konkrétní pluginy stojí za to?

Nyní jsme si o SEO řekli něco málo v obecné rovině. Ve druhé části článku si představíme konkrétní pluginy a další nástroje, které vám v rámci SEO pomohou dostat webové stránky na lepší pozici ve vyhledávání. Těšit se na ni můžete již za několik dní.

Pokud pro vás ale forma článků není úplně to pravé ořechové, přijďte na největší WordPressovou akci u nás: únorový WordCamp Praha 2019. Potkáte se tam s řadou odborníků, se kterými budete moci nejen tuto oblast probrat přímo osobně.

Líbil se vám příspěvek a rádi byste podpořili WordPress - hlavně lidi okolo něho?
Sdílejte ho s přáteli.
Případně nám napište komentář.
Článek pro vás připravila: Tereza Suchanová

2 komentáře u „SEO pluginy pro WordPress (1. část)“

 1. Do bude překlep 🙂 Předpokládám, že jde o sjednocení varianty www a bez www + http na https.

 2. Co prosím znamená:
  „Nastavit adresu URL a adresu URL stránek“
  děkuji.

Komentáře nejsou povoleny.