SEO pluginy pro WordPress (2. část)

V prvním díle jsme si řekli, co to vlastně SEO je a podle čeho si plugin vybrat. V druhé části naší minisérie se zaměříme na to, které konkrétní pluginy pro SEO stojí za to.

Stejně jako u řady známých programů, i SEO pluginů existuje nepřeberné množství. Najdete ty, které nabízejí firmy zdarma a samozřejmě ty, které za poplatek nabízejí prémiové funkce nebo nepřetržitou podporu. A abyste na svém webu získali lepší pozici ve vyhledávání, doporučujeme použít jeden z následujících.

Yoast

Jeden z nejznámějších a nejstahovanějších pluginů WordPressu všech dob. Nabízí  komplexní řešení pro všechny vaše SEO potřeby. Umožňuje přidávat klíčová slova, meta popisy a meta klíčová slova do každého příspěvku či stránky vašeho webu.

Díky Yoastu můžete také zvolit vlastní název hlavního webu, archivů, kategorií a stránek. Pomůže vám zvýšit hodnocení ve výsledcích vyhledávání, navrhnout propojení s dalšími stránkami či články na webu, zobrazí vám náhled stránky v Googlu nebo na sociálních sítích. Zároveň vám pomůže s kontrolou čitelnosti webu, což je z hlediska obsahu také samozřejmě důležité.

Stránka pluginu: https://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

All In One SEO Pack

S více než milionem stahování je balíček All in One SEO jedním z nejpopulárnějších pluginů pro WordPress. Je vhodný hlavně pro začátečníky, který vám pomůže optimalizovat stránky pro vyhledávač bez jakýchkoli vlastních nastavení. Již výchozí instalace je plnohodnotná, aby fungovala bez větších zásahů. Samozřejmě je ale možné veškeré věci nastavit obrazu svému.

Tento plugin automaticky optimalizuje názvy vašich blogových příspěvků pro vyhledávače. Zároveň jako Yoast umožňuje přepsat výchozí meta data či nastavit jakýkoli popis i všechna klíčová slova podle toho, jak potřebujete.

Stránka pluginu: https://wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack/

SEO Ultimate

Další široce používaný bezplatný plugin, který přichází se všemi základními možnostmi pro SEO optimalizaci webu. Získáte s ním plnou kontrolu nad meta názvy či popisy a automatické propojení nebo monitorování chybných hlášek vrácených serverem v případě, že požadovaný soubor nebyl nalezen.

Stránka pluginu: https://wordpress.org/plugins/seo-ultimate/

The SEO Framework

Tento bezplatný plugin je ideální pro začátečníky i odborníky. Neobsahuje žádné reklamy a poskytuje vám plnou kontrolu nad názvem a typem obsahu pro každý příspěvek, stránku či přílohu. Zároveň s ním můžete snadno přidávat kód, který vynikne ve výsledcích vyhledávání; používá flexibilní, objektové a dočasné ukládání do mezipaměti, přičemž kód může být rozšířen na úrovni PHP. To pomáhá zkrátit dobu načítání stránky pluginu, i když existuje mnoho meta dat. Spolu s tím zahrnuje malé a skryté komentáře HTML, které lze deaktivovat pomocí filtru nebo rozšíření.

Stránka pluginu: https://wordpress.org/plugins/autodescription/

SEO Squirrly

SEO Squirrly je bezplatný plugin navržen pro ty, jež o SEO příliš neví. Pomáhá vytvářet vysoce kvalitní a optimalizovaný obsah pro prohlížeče a čtenáře. To vám pomůže zlepšit zařazení vašich webových stránek do Googlu a poskytnout zároveň zajímavý obsah.

Stránka pluginu: https://wordpress.org/plugins/squirrly-seo/

Premium SEO Pack

Jak název napovídá, jedná se o SEO plugin s prémiovou nabídkou. Pomůže vám s funkčností strukturovaných úryvků pro vaše stránky tak, aby vaše příspěvky vynikly ve výsledcích vyhledávání. Spolu s tím pracuje s přesměrováním stránek nebo vytvořením požadované sitemapy, přičemž dokáže zpracovat vše, co potřebujete k optimalizaci na sociálních médiích. Vaše příspěvky jsou tak automaticky sdíleny.

Zároveň vám pomůže zlepšit budování interních odkazů na vašem webu a optimalizovat obrázky. To je další velmi důležitý faktor pro jakékoli stránky, protože správně optimalizované obrázky vám z vyhledávačů mohou přinést vysoké procento návštěv.

Stránka pluginu: https://wordpress.org/plugins/premium-seo-pack/

WP Meta SEO

Další silný SEO plugin, který vás vždy bude informovat o stavu optimalizace stránek. Je velmi intuitivní a jeho nastavení je rychlé a snadné. Jeho skutečné kouzlo tkví v hromadném  zpracování obrázků. Jediné, co musíte udělat, je vybrat obsah a velikost obrázků, WP Meta SEO již vše ostatní zařídí za vás.

Stránka pluginu: https://wordpress.org/plugins/wp-meta-seo/

W3 Total Cache

Je nesmírně důležité, aby váš web byl uživatelsky přívětivý a především rychlý (zdůrazňuje to čím dál více i Google na základě zkušeností uživatelů). A právě W3 Total Cache se na výkon vašich stránek zaměří, přičemž sníží časy stahování pomocí funkcí, jako je integrace sítě pro doručování obsahu (CDN).

Stránka pluginu: https://wordpress.org/plugins/w3-total-cache/

Stačí na všechno jen jeden plugin?

Jak je vidno z předchozího popisu, existují komplexní pluginy, které řeší nastavení více faktorů optimalizace webu, a naopak ty, které se specializují jen na určitou část optimalizace. Je tedy pouze na vás, zda si zvolíte multifunkční plugin nebo zda zvolíte více pluginů se specifickými funkcemi.

Pamatujte ale, že čím více pluginů budete mít na webu nainstalovaných a aktivních, tím se snižuje rychlost jeho načítání a tím i jeho zobrazení koncovým čtenářům. A v dnešním uspěchaném světě je lepší rychlé načítání webu nepodceňovat, ba naopak.

Pluginy to ale nekončí

Jaké další nástroje je dobré v rámci SEO ještě používat, si za pár dnů ukážeme také ve třetí (poslední) části našeho článku. Mezitím si mezi výše uvedenými můžete najít svého favorita.

A o své zkušenosti se pak určitě přijďte podělit na únorový WordCamp 2019 v Praze, jehož přípravy jedou na plné obrátky. Setkáte se tam se zajímavými lidmi a dozvíte se spoustu nových věcí.

Líbil se vám příspěvek a chcete podpořit WordPresslidi kolem něj?
Sdílejte článek s přáteli. Případně nám napište komentář.
Článek pro vás připravila: Tereza Suchanová