WordPress je v první řadě redakční systém pro tvoření webových stránek a správu jejich obsahu. WordPress je zdarma, staví na otevřeném zdrojovém kódu (open-source), využívá licenci GPL a do jeho vývoje přispěly svým kódem desítky tisíc lidí. Díky své otevřenosti, přizpůsobitelnosti, množství dostupných šablon a doplňků, uživatelské přívětivosti a relativně nízkým nárokům na jeho provoz se stal zdaleka nejpopulárnějším redakčním systémem na světě.
Na tomto místě stojí za to, si připomenout 4 základná svobody, které vycházejí z licence GPL:
Svoboda používat program k jakémukoliv účelu.
Svoboda zjišťovat, jak program funguje a upravit jej dle svých přání.
Svoboda program volně šířit.
Svoboda šířit kopie upravených verzí ostatním.
Proč používat WordPress?
WordPress je léty prověřený a důvěryhodný redakční systém – 40 % webů na internetu používá právě WordPress a důvěřují mu velké instituce a značky jako jsou například Bílý Dům, Microsoft, Facebook, Sony Music, The New York Times a mnoho a mnoho dalších.
WordPress je plnohodnotný nástroj, který umožňuje vytvořit a spravovat téměř libovolný projekt – od malých blogů, firemních prezentací, komunitních webů, intranetů, přes e-shopy, až po velké komplexní portály.
WordPress je k dispozici v češtině (český překlad spravuje právě NášWP) a má velkou českou uživatelskou základnu a aktivní komunitu.
Funkce WordPressu lze rozšířit pomocí velkého množství rozšíření (pluginů). V oficiálním repozitáři je jich téměř 60 tisíc a další tisíce jsou k dispozici v dalších zdrojích.
Pro vývoj WordPress webu lze využít několik různě složitých cest, dle technických dovedností tvůrce. Lze využít existující šablonu a mít tak web hotový opravdu během několika chvil. Existující šablony si lze samozřejmě upravit k obrazu svému. Pro tvorbu šablony je také možné využít některý z editorů šablon (builderů), díky kterému lze vytvořit kompletní web od začátku a téměř bez znalosti programování. Šablonu i vlastní funkcionalitu lze samozřejmě naprogramovat kompletně na míru potřebám a požadavkům.
Výhody – proč si WordPress vybrat?
Pokud je web rozumně vyroben, nedochází k tzv. vendor lock-in a je vcelku jednoduché vyměnit dodavatele, najít někoho, kdo dokáže web upravit či rozšířit, nebo alespoň přenést obsah na jiný WordPress web.
Malé nároky na provozní prostředí – WordPress web rozběhnete na téměř každém hostingu s podporou jazyka PHP (a to je naprostá většina).
WordPress používá kvalitní a rozšiřitelný vizuální editor a práce s ním je velmi jednoduchá i pro méně technicky zdatné uživatele.
Pokud se dodrží několik základních pravidel, tak je jednoduché WordPress spravovat a průběžně rozvíjet.
Jak již bylo zmíněno výše, pro WP je ohromné množství šablon, pluginů a dalších integrací.
WordPress lze využít jako celek, ale je možné ho použít i jen jako prezentační rozhraní nad jinou aplikací. Funguje to ale i obráceně – použít pouze jeho přívětivou administraci a samotný web z obrazovat pomocí úplně jiné technologie.
Nevýhody – na co si dát pozor?
WordPress je tu s námi již zhruba 17 let. Vzhledem k důrazu na zpětnou kompatibilitu a k množství webů, které pohání (odhaduje se téměř půl miliardy), je složité dělat velké změny, které by mohly mít vliv na velkou část ekosystému. Jádro WordPressu proto má proto znatelný technologický dluh a mnoha místech využívá metody a postupy, které jsou dnes již překonané.
Pokud web používá velké množství pluginů, nebo nevhodně navrženou šablonu, může mít problémy s výkonem.
Stejně jako u všech systémů (opensource především), je nutné provádět pravidelnou (sic jednoduchou) údržbu a aktualizace.
Zdrojů k WordPressu je ohromné množství a tak je často složité rozpoznat kvalitní pluginy, šablony, dodavatele, hosting nebo návody. Začít tvořit pro WordPress může prakticky každý.
WordPress.org vs WordPress.com
Pokud teprve začínáte objevovat úžasný svět WordPressu, dříve či později narazíte na jeho dvě základní „příchutě“.
Tou první je WordPress, který si každý může zdarma stáhnout ze stránek WordPress.org, zajistit si hosting pro jeho provoz, nainstalovat ho a volně užívat k libovolnému účelu. Když se mluví o WordPressu, má se typicky na mysli právě tato varianta.
WordPress je však možné také používat jako službu, kdy se o provoz nemusíte nijak starat. Tou službu je právě WordPress.com – zde si jednoduše založíte svůj vlastní web a můžete se pustit do tvorby obsahu. Svůj web si můžete zdarma spustit na subdoméně wordpress.com, nebo si pořídit některý z placených plánů, které je možné provozovat na vlastní doméně a liší se skladbou pluginů, které na nich můžete používat. Do verze zdarma a osobní verze (85 Kč měsíčně) není možné žádné pluginy přidávat. Za zmínku stojí ještě VIP varianta WordPress.com, která je určená pro velké portály s důrazem na výkon, spolehlivost a bezpečnost. Tato služba stojí jednotky až desítky tisíc $ měsíčně.
Časté otázky k WordPressu
Abyste mohli spustit vlastní web na WordPressu, tak potřebujete především: doménu (adresu webu), na které váš web poběží a webový hosting, kde budou data webu uložena (doména i webhosting nemusí být nutně u jednoho poskytovatele). Webhosting musí podporovat programovací jazyk PHP ve verzi 7 (to je dnes samozřejmost) a poskytovat databázi MySQL (opět samozřejmost).
Ano, jádro WordPressu a velké množství pluginů a šablon je opravdu zcela zdarma. Některá rozšíření však vyžadují komerční licenci – ta najdete například na tržištích jako je ThemeForest, nebo přímo na stránkách jejich tvůrců.
Provoz webu však typicky není zdarma – je třeba si pravidelně platit doménu a webhosting (náklady zhruba od 1000,- Kč ročně). Pokud vám web tvoří vývojář, je třeba počítat s náklady na jeho vývoj (hodinové sazby vývojářů se pohybují od stokorun po jednotky tisícikorun).
O web je také potřeba se pravidelně starat, provádět aktualizace, řešit případné technické problémy, a rozvíjet ho. To můžete zvládnout sami, nebo si na to někoho najmout, což mohou být další náklady.
Cenové rozpětí WordPress webů je velmi široké. Vývoj webu totiž není jen o samotném WordPressu, ale do hry vstupuje práce na zadání analýzy, grafika, vývoj vlastní funkcionality, testování, komunikace s klientem, projektové řízení a mnoho dalších faktorů. Můžeme se tak setkat s jednoduchými šablonovitými WordPress weby v ceně od jednotek tisíc Kč. Cena běžných webů, kde se již celý návrh podrobněji řeší s klientem, se pohybuje v řádech desítek tisíc Kč. Pokud má klient větší nároky na design, speciální funkcionalitu, funguje ve složitějším oboru, nebo vyžaduje krátký termín dodání, mohou se ceny jednoduše dostat do řádů stovek tisíc.
Pokud je web dobře udržovaný, dá se jednoznačně odpovědět, že ano. Přeci jen, WordPress patří k nejvíce „v boji testovaným“ systémům na světě a každý den odolává miliardám pokusů o útoky. Jeho bezpečnost však mohou velmi jednoduše narušit chyby v rozšířeních, nebo nevhodná konfigurace web hostingu, nebo chyba administrátora webu. Proto je potřeba dbát na pravidelné aktualizace všech komponent a pečlivý výběr šablon a pluginů. Zde platí, že méně je někdy více – menší počet pluginů typicky znamená menší nároky na údržbu a menší riziko vzniku chyb.
Popravdě – velmi těžko. Můžeme však dát několik tipů, podle jakých indicií se alespoň trochu orientovat. Obecně platí, že čím je rozšíření komplexnější, tím je vyšší riziko chyb. Vyšší riziko chyb je také u funkcí, které zpracovávají uživatelské vstupy (např. různé formuláře), pracují se soubory, nebo komunikují s jinými systémy. U těchto rozšíření bychom tedy měli hledět především na to, jak často jsou aktualizované, jak dlouho jsou vyvíjeny, kolik uživatelů je používá a jak jejich autor komunikuje na podpoře. Důležitý je také zdroj rozšíření. Rozhodně bychom se měli vyhnout nejrůznějším přeprodejcům komerčních rozšíření za nižší ceny – nelze jim důvěřovat v tom, že do rozšíření nepřidali škodlivý kód, nemáte jistotu aktualizací a už vůbec ne nárok na podporu původních autorů. Aby bylo možné nahrát rozšíření do oficiálního repozitáře WordPress, musí nejprve projít kontrolou kvality, proto je možné těmto rozšířením obecně více důvěřovat a je zde zajištěna aktualizace skrze jádro WordPress. Je třeba však pamatovat, že jakmile je rozšíření jednou v oficiálním repozitáři, je za něj již zodpovědný především jeho autor, který do něj v dalších verzích může dostat chybu. Při nákupu z tržišť a přímo z webů autorů pak nemáte žádnou jinou garanci, než je samotná reputace autora.
Relativně ano, když se mu trochu pomůže – podobně jako další podobně komplexní systémy využívající jazyk PHP. Technicky jde o to, že PHP při každém načtení stránky musí načíst a vykonat celé jádro WordPressu, vykonat funkce všech pluginů a vygenerovat HTML výstup podle šablony. To je samozřejmě poměrně náročná operace a nějakou dobu trvá. Menší webové frameworky pro weby na míru (Symfony, Laravel, Nette) nemusí vykonávat tolik činností a mohou tak načít rychleji. Tyto frameworky jsou typicky také méně univerzální a tím, že se funkcionalita píše na míru, potřebují pro běžné zobrazení stránky daleko méně databázových dotazů. Jiné webové technologie pracují na více „aplikačním principu“, kdy vykonávaný skript běží neustále, i když na webu není žádný provoz. Při požadavku na web se tak nemusí znovu celý načítat a může reagovat rychleji. Tak fungují weby psané například v Node.js, Ruby, Pythonu a dalších.
Nevýhody WordPressu a PHP v této oblasti lze kompenzovat využíváním nejrůznějších cachovacích technik, díky kterým není potřeba náročné operace vykonávat stále dokola.
Zjednodušeně platí, že čím více pluginů web používá, tím může být pomalejší. Samozřejmě záleží na komplexnosti pluginů a šablon. V naprosté většině případů tak platí, že za pomalost webu nemůže WordPress samotný, hosting, ale nějaké náročné rozšíření, nebo jejich nevhodná kombinace. Výkonnostní problémy můžeme hledat buď na frontendu webu – vygenerovaném kódu a v načítaných zdrojích, nebo na backendu – v samotném vykonávaném kódu rozšíření. Frontend zpomalují například náročné javascripty (sem patří samozřejmě i nejrůznější skripty třetích stran, například různé marketingové a analytické nástroje), velké CSS soubory nebo neoptimalizované obrázky. Backend zpomalují náročné skripty, velké množství dotazů do databáze nebo komunikace s externími službami. Pro zjištění důvodů nízké rychlosti je možné použít nejrůznější testy výkonu a podle nich opravit příčinu problémů, nebo zvolit vhodné cachovací řešení pro jejich kompenzaci. Nelze vyloučit, že výkonností problémy způsobuje webhosting, například tím, že má přetížené servery, nebo nedostatečnou konektivitu. Před řešením problémů s hostingem je však dobré vyloučit problémy na straně webu.
WordPress je již od základu velmi dobře připravený pro vyhledávače. Pokud SEO řešíte podrobněji, budou vám určitě scházet funkce typu nastavení meta description, informací pro sociální sítě, drobečkové navigace, nebo strukturovaných dat. Pokud máte v plánu pro váš obsah tyto parametry individuálně upravovat, bude pro vás vhodnou volbou instalace některého ze SEO pluginů.
WordPress samotný se v oblasti přístupnosti velmi snaží. Nicméně záleží především na tom, jak na přístupnost myslel tvůrce šablony a bohužel mnoho šablon má s přístupností problémy. Pokud plánujete přístupný web, jsou velmi dobrou volbou do startu výchozí Twenty šablony.
Nejjednodušší je navštívit nějakou z našich akcí.
O překlad jádra WordPressu a oblíbených oficiálních pluginů a šablon se starají dobrovolníci, které organizuje NášWP. U komerčních pluginů záleží především na tom, zda je jejich autor myslel na multijazyčnost. Pokud ano a nemá rovnou k dispozici český překlad, je možné je přeložit vlastními silami například pomocí pluginu Loco Translate. Pokud máte nějaký překlad hotový, nebo se chcete zapojit do stávajících překladů, rádi vás uvítáme v překladatelském týmu.
Alternativy k WordPressu
WordPress samozřejmě není jediný systém, pomocí kterého si můžete vytvořit vlastní web. Abychom vám pomohli udělat obrázek o možnostech, připravili jsme seznam s dalšími oblíbenými nástroji pro tvorbu webů – jak zdarma, tak placenými.