Co je WordPress?

WordPress je v první řadě redakční systém pro tvoření webových stránek a správu jejich obsahu. WordPress je zdarma, staví na otevřeném zdrojovém kódu (open-source), využívá licenci GPL a do jeho vývoje přispěly svým kódem desítky tisíc lidí. Díky své otevřenosti, přizpůsobitelnosti, množství dostupných šablon a doplňků, uživatelské přívětivosti a relativně nízkým nárokům na jeho provoz se stal zdaleka nejpopulárnějším redakčním systémem na světě.

Na tomto místě stojí za to, si připomenout 4 základná svobody, které vycházejí z licence GPL:

  1. Svoboda používat program k jakémukoliv účelu.
  2. Svoboda zjišťovat, jak program funguje a upravit jej dle svých přání.
  3. Svoboda program volně šířit.
  4. Svoboda šířit kopie upravených verzí ostatním.

Proč používat WordPress?

  • WordPress je léty prověřený a důvěryhodný redakční systém – 40 % webů na internetu používá právě WordPress a důvěřují mu velké instituce a značky jako jsou například Bílý Dům, Microsoft, Facebook, Sony Music, The New York Times a mnoho a mnoho dalších.
  • WordPress je plnohodnotný nástroj, který umožňuje vytvořit a spravovat téměř libovolný projekt – od malých blogů, firemních prezentací, komunitních webů, intranetů, přes e-shopy, až po velké komplexní portály.
  • WordPress je k dispozici v češtině (český překlad spravuje právě NášWP) a má velkou českou uživatelskou základnu a aktivní komunitu.
  • Funkce WordPressu lze rozšířit pomocí velkého množství rozšíření (pluginů). V oficiálním repozitáři je jich téměř 60 tisíc a další tisíce jsou k dispozici v dalších zdrojích.
  • Pro vývoj WordPress webu lze využít několik různě složitých cest, dle technických dovedností tvůrce. Lze využít existující šablonu a mít tak web hotový opravdu během několika chvil. Existující šablony si lze samozřejmě upravit k obrazu svému. Pro tvorbu šablony je také možné využít některý z editorů šablon (builderů), díky kterému lze vytvořit kompletní web od začátku a téměř bez znalosti programování. Šablonu i vlastní funkcionalitu lze samozřejmě naprogramovat kompletně na míru potřebám a požadavkům.

Výhody – proč si WordPress vybrat?

  • Pokud je web rozumně vyroben, nedochází k tzv. vendor lock-in a je vcelku jednoduché vyměnit dodavatele, najít někoho, kdo dokáže web upravit či rozšířit, nebo alespoň přenést obsah na jiný WordPress web.
  • Malé nároky na provozní prostředí – WordPress web rozběhnete na téměř každém hostingu s podporou jazyka PHP (a to je naprostá většina).
  • WordPress používá kvalitní a rozšiřitelný vizuální editor a práce s ním je velmi jednoduchá i pro méně technicky zdatné uživatele.
  • Pokud se dodrží několik základních pravidel, tak je jednoduché WordPress spravovat a průběžně rozvíjet.
  • Jak již bylo zmíněno výše, pro WP je ohromné množství šablon, pluginů a dalších integrací.
  • WordPress lze využít jako celek, ale je možné ho použít i jen jako prezentační rozhraní nad jinou aplikací. Funguje to ale i obráceně – použít pouze jeho přívětivou administraci a samotný web z obrazovat pomocí úplně jiné technologie.

Nevýhody – na co si dát pozor?

  • WordPress je tu s námi již zhruba 17 let. Vzhledem k důrazu na zpětnou kompatibilitu a k množství webů, které pohání (odhaduje se téměř půl miliardy), je složité dělat velké změny, které by mohly mít vliv na velkou část ekosystému. Jádro WordPressu proto má proto znatelný technologický dluh a mnoha místech využívá metody a postupy, které jsou dnes již překonané.
  • Pokud web používá velké množství pluginů, nebo nevhodně navrženou šablonu, může mít problémy s výkonem.
  • Stejně jako u všech systémů (opensource především), je nutné provádět pravidelnou (sic jednoduchou) údržbu a aktualizace.
  • Zdrojů k WordPressu je ohromné množství a tak je často složité rozpoznat kvalitní pluginy, šablony, dodavatele, hosting nebo návody. Začít tvořit pro WordPress může prakticky každý.

WordPress.org vs WordPress.com

Pokud teprve začínáte objevovat úžasný svět WordPressu, dříve či později narazíte na jeho dvě základní „příchutě“.

Tou první je WordPress, který si každý může zdarma stáhnout ze stránek WordPress.org, zajistit si hosting pro jeho provoz, nainstalovat ho a volně užívat k libovolnému účelu. Když se mluví o WordPressu, má se typicky na mysli právě tato varianta.

WordPress je však možné také používat jako službu, kdy se o provoz nemusíte nijak starat. Tou službu je právě WordPress.com – zde si jednoduše založíte svůj vlastní web a můžete se pustit do tvorby obsahu. Svůj web si můžete zdarma spustit na subdoméně wordpress.com, nebo si pořídit některý z placených plánů, které je možné provozovat na vlastní doméně a liší se skladbou pluginů, které na nich můžete používat. Do verze zdarma a osobní verze (85 Kč měsíčně) není možné žádné pluginy přidávat. Za zmínku stojí ještě VIP varianta WordPress.com, která je určená pro velké portály s důrazem na výkon, spolehlivost a bezpečnost. Tato služba stojí jednotky až desítky tisíc $ měsíčně.

Časté otázky k WordPressu

Alternativy k WordPressu

WordPress samozřejmě není jediný systém, pomocí kterého si můžete vytvořit vlastní web. Abychom vám pomohli udělat obrázek o možnostech, připravili jsme seznam s dalšími oblíbenými nástroji pro tvorbu webů – jak zdarma, tak placenými.