Dali jsme to! Navzdory obtížným časům jsme se rozhodli, že se nevzdáme, WordCamp Praha 2021 uspořádáme a ještě navíc ho uděláme u vás doma. Ano, přímo u vás!
Poslední únorovou sobotu tedy vstaňte trochu dříve než obvykle, připravte chlebíčky a slané tyčky, uvařte kafe, čaj a čekejte návštěvu. Bude se u vás totiž konat velká konference o WordPressu.
Pro všechny zúčastněné to bude trochu jinačí než v minulých letech. To, co bude stejné, je množství kvalitních informací o redakčním systému WordPress pro uživatele, vývojáře a marketéry. Koho tedy můžete ve svém pokoji přivítat?
Kdy kdo dorazí
Začátek konference je stanoven na 10:00. Dopolední – uživatelský – blok končí ve 12:30. Oběd si ale klidně můžete dát u počítače, budeme na tom všichni stejně.
Odpolední sekce pokračuje ve 13:00 a je celá věnovaná marketingovým radám a zkušenostem, které pomohou vašim webům růst a směřovat k úspěchu.
Pauza na další kávu je od 15:30 do 15:45, hlavně jde o to, abyste si kafe uvařili. Vychutnávat si ho můžete během přednášek o vývoji. Těmi celé online setkání dospěje do finále kolem 18. hodiny, kdy se formálně rozloučíme.
Dopolední přednášky do denního provozu
Marek Čevelíček je osvědčený praktik, jehož know how můžete sledovat prostřednictvím blogu nebo sociálních sítí. I tentokrát se věnuje chybám, které váš web přidusí nebo rovnou přizabijí. Marek vám poradí jak spokojenost vašich uživatelů zlepšit a web prokrvit.
Nevidomé uživatele může špatně postavený web výrazně omezovat. Jak to ale udělat „správně“, aby byl web vstřícný a použitelný, když jeho vývojář vidí, ale uživatel nikoliv? Porozumí si? Poradí vám i jim Roman Kabelka.
Prostředím WordPressu hýbou vizuální editory a buildery. Už se jim nevyhnete. Martin Rajnoch naváže po roce na svou přednáškou a opět nám ukáže, jak skládat weby pomocí některého z builderů.
Možná jste aktivní na instáči, možná jsou tam vaši klienti. Katka Pavlíčková dokáže propojit Instagram a WooCommerce a předvídá, že letos to bude další inovace v českém e-commerce. Budete u toho?
Narazíte občas na anglický popisek tlačítka nebo nějakého okna? Zanadáváte si, proč to, písek, není přeložené? Asi tušíte, že i tohle je práce dobrovolnická. Zapojit se můžete i vy. To není ironie. Ano, i vy můžete přeložit svou část WordPressu nebo některého pluginu a vylepšit ho tak pro ostatní. Instrukce vám poskytne Michal Janata a něčím se pochlubí.
Odpoledne se naučíte propagovat a rozumět datům
Web je úspěšný, když na něm najdou informace jeho návštěvníci. Autor nebo majitel má na tuty zájem, aby takový obsah publikoval. Jak ale zjistit, kdo jsou návštěvníci a co chtějí? Jak jim porozumět a nabídnout jim, co chtějí? Poradí nám copywriterka Bára Nováková.
Mezi tvrdá data nás zavedou Honza Bartoš a následně Honza Tichý. Nejprve se budeme věnovat nastavení reklam na Facebooku a pak se budeme učit s novou verzí aplikace Google Analytics 4. Díky tomu budeme mít jasno, zda jsou naše weby obchodně úspěšné a zda má smysl měnit taktiku jejich růstu.
Advokátka Petra Kristína Dolejšová nás zavede na exkurzi k situacím, které číhají nejen na začínající podnikatele. Exkurze to bude bezpečná – Petra nám ukáže, jak se připravit, aby nás ony situace nepřekvapily. A co už nepřekvapí Petru? Klienti jí říkají: „Měli jsme se potkat dřív…“
V poslední – možná trochu netypické – přednášce z odpoledního bloku se pak Honza Sládek z manGoweb bude zamýšlet nad možnostmi a limity WordPressu, které je třeba zohlednit při výběru webového řešení.
Podvečerní specialitky pro přemýšlení
Ve třetím bloku se budeme věnovat Reactu, který se probojovává do útrob WordPressu a mění jeho dosavadní chování. Taky byste si chtěli po večerech zablbnout, a nevíte, odkud začít? Alexander Mravčák vás naučí, jak využít ve vlastní šabloně šikovnou reaktivní knihovnu alpine.js. A pak se pochlubí Dan Mejta, jak se mu daří tvořit originální bloky pro editor Gutenberg. To je dost hraček na hodně večerů!
Kdyby vám ještě nějaký volný večer zbyl, Jiří Šebek pro vás má tip na jeho vyplnění. Zbavte se klasického lokálního XAMPP serveru, budoucnost je tady – a jsou to kontejnery. Zkuste si rozjet WordPress v Dockeru s celým produkčním prostředím a s možností snadného přenosu. Znít to lákavě?
Na závěr dne vás Vladimír Smitka možná trochu zneklidní. Bude mluvit o zabezpečení webu a možná zjistíte, že ten váš v bezpečí není. Každopádně se také dozvíte, jak ho ochránit, takže vy můžete být v klidu. Vydržte a nepropadejte panice.
Jak se přihlásit
Zaregistrujte se na webu konference anebo přímo na platformě Hopin, na které poběží poslední únorovou sobotu streamy. Těšíme se na vás v sobotu 27. února 2021 v 10:00.