Jak asi tušíte, za rohem na nás čeká nová verze WordPressu, která s sebou nese zásadní změnu – nový obsahový editor s názvem Gutenberg. Na jaké změny se tedy máme připravit? Část už naznačil David Biňovec na letošním WordCampu 2018.
David Biňovec přednáší o Gutenbergu na WordCampu 2018.
Ve stručnosti – Gutenberg je nový obsahový editor, který má ve verzi 5 nahradit dosavadní wysiwyg editor s názvem TinyMCE. Ten se s WordPressem držel od jeho počátků, ale s narůstající složitostí webů bylo třeba vymyslet nový způsob, který například umožní vytvářet sloupce a další nestandardní prvky webu, jež se dříve řešily vlastním polem (custom fields) atp.
Osobně si myslím, že Gutenberg je reakcí na již zaběhnuté obsahové editory (page buildery), jmenovitě například Visual Composer, Divi, Elementor, Beaver Builder či volně dostupný SiteOrigin. Každý editor má určitě něco do sebe, ale nebylo by lepší, kdyby jejich funkce uměl už samotný WordPress?
Nepřeberné množství obsahových builderů (obrázek zapůjčil Honza Bien).
Na tuto otázku jsou rozporuplné odpovědi. Někteří velkou změnu odsuzují, ti zbylí ji zas vřele vítají. Můj názor je takový, že se jedná o dost velký zásah do konceptu tvoření obsahu, jelikož Gutenberg například nepočítá s vlastními poli, díky kterým si každý může administraci nastavit dle svého uvážení.
Vývojáři WordPressu tak doufají, že by vlastní pole mohly nahradit právě jednotlivé bloky Gutenbergu, které se budou dát upravovat, mazat a vytvářet. Pokud jste ale zvyklí na svůj způsob tvoření obsahu a naopak byste rádi, aby správci webu neměli tolik možností měnit rozvržení webu, může pro vás být Gutenberg jistou překážkou. Naštěstí nám vývojáři slibují, že kompatibilita s pluginy, které byly/jsou závislé na TinyMCE, budou stále pracovat. Což pevně doufám, že dodrží.
Starý dobrý TinyMCE s meta boxy.
Žhavé téma i na letošním evropském WordCampu
Gutenberg byl žhavé téma i na WordCamp Europe 2018 (věnovány mu byly zhruba tři třetiny přednášek). A sám Matt Mullenweg (“otec” WordPressu) představil plány na implementaci Gutenbergu do jádra WordPressu. Jak bude probíhat?
Gutenberg se měl objevit již v nedávno proběhlé aktualizaci 4.9.7, z časových důvodů se však nestalo. Podle všeho jej tak můžeme očekávat v aktualizaci 4.9.8, která by se k nám měla dostat 31. července. První fází bude nová možnost použití Gutenbergu nebo ponechání stávajícího editoru. Vše tedy nasvědčuje tomu, že v ten moment už bude Gutenberg součástí jádra WordPressu a bude se testovat o sto šest. Kdy ale dojde na finální vydání, to si budeme muset ještě počkat, jelikož ani sám Matt nám k tomu více neřekl.
Matt Mullenweg na letošním WordCamp Europe v Srbsku.
Pokud byste si chtěli Gutenberg sami vyzkoušet, můžete si jej stáhnout jako plugin a testovat na svém webu. V případě, že byste nad ním chtěli mít trochu větší kontrolu, doporučuji si ještě přidat plugin Gutenberg Ramp, díky kterému můžete určovat pro jaký typ obsahu/postu (custom post types) se použije, tedy nahradí za TinyMCE.
Gutenberg v poslední verzi 3.2.0.
Ať už se vám nová změna ve WordPressu líbí, nebo vás spíše odrazuje, přijďte si o ní popovídat na náš další ročník WordCampu, který se bude konat na konci února roku 2019. Budeme se na vás těšit a věříme, že si s novým editorem nějak poradíme… nechť nás síla WP komunity provází. :-)
WordPress 5.0 s novým editorem Gutenberg vyšel 6.12.2018 – informace o novinkách naleznete v aktuálním článku.
Po 10. rokoch používania WordPress je verzia 5.0 asi najhoršia akú kedy kto vymyslel !
Pre všetkých – zostaňte pri vezrii 4.9.8 !!!
Nie len ,že vizuálne bloky sú nepraktické, v samotných postoch prídete o mnoho funkcií, ktoré vám doteraz fungovali ! Témy, ktoré používate prídu o niektoré dôležité funkcie !
Wordpres 5.0 ??? Ani náhodou !!! Už mám spravený downgrade !!!
Nové – neznamená vždy to lepšie !!!