Bebo

Právě vyšel WordPress 5.0

Dnes vyšel WordPress verze 5.0 s kódovým označením Bebo. Tato verze se nese ve znamení nového vizuálního editoru Gutenberg, který přináší editaci obsahu pomocí bloků. Jedná se o velkou změnu, která podstatným způsobem mění práci s obsahem ve WordPress, což samozřejmě vyvolává mnoho kontroverzí a vznikl například i klon WordPressu bez něj. Tímto editorem se WordPress vývojáři snaží následovat trend v používání různých vizuálních page builderů, které jsou součástí mnoha komerčních šablon. Na rozdíl od nich však produkuje jednoduchý a univerzální HTML kód a jeho bloková funkcionalita je řízena HTML komentáři.

Do obsahu v novém editoru není problém vkládat sloupce, některé widgety a můžeme očekávat, že se mnoho vývojářů bude zaměřovat na tvorbu bloků nových (tzv. guten-blocků). Další užitečnou funkcionalitou je možnost si již hotový blok s hotovým obsahem a rozložením uložit jako znovu použitelný a zpřístupnit si ho v dalších článcích. Lze očekávat, že právě tyto funkční bloky nahradí dnes často využívané short kódy. Práci s obsahem dále zpříjemní lepší integrace se schránkou – není tak problém vložit přímo obrázek pomocí CTRL+V (obrázek lze také nově nahrát i z URL), stejně tak třeba tabulku z Google Sheets – základní práce s tabulkami je také novou funkcí, která dříve vyžadovala další plugin. Velkých zlepšení se dočkaly i nativní galerie, které jsou opět dostupné jako blok v novém editoru. Nových bloků pro práci s obrázky naleznete v Gutenbergu více – Cover (to je vlastně nadpis obrázkem na pozadí) nebo Media & Text (blok s obrázkem a textem vedle něj, který je možné podbarvit).

Cover

Media & Text

Nové bloky pro práci s obrázky

Pokud jste Gutenberg ještě nezkoušeli, můžete to zkusit online na https://testgutenberg.com/ a udělat si vlastní názor.

Zajímavost: Víte, že Johannes Gutenberg 23. února 1455 zahájil hromadný tisk své bible? A na stejný den vychází připravovaný WordCamp Praha 2019 😉

Zde je záhodno upozornit, že nový editor používat nemusíte, pokud vám vyhovoval původní TinyMCE, stačí nainstalovat plugin Classic Editor – ten bude podporován do roku 2021. Pro původní obsah je stále k dispozici blok s původním editorem (blok se jmenuje Classic), nemusíte se tak bát, že se  váš obsah rozbije.

Původní obsah je dostupný jako blok Classic s původním editorem

Není nutné ani hned vaše WordPress weby aktualizovat na verzi 5. Starší verze jsou stále podporované a případné opravy pro ně stále vycházejí (aktuálně pro WP řady 3.7 a vyšší) – když tedy vyjde například bezpečnostní aktualizace, která ovlivňuje více verzí, vyjde WordPress 5.0.1, 4.9.9, 4.8.7, 4.7.12 atd. – všechny tyto verze lze pak považovat za aktuální. Jádro WordPress se v základním nastavení samo aktualizuje. Nemusíte se však bát, že by se vám web sám aktualizoval na verzi 5.0 – tyto aktualizace aplikují pouze záplaty – automaticky tak dojde k update z 4.9.8 na 4.9.9, ale už ne z 4.9.8 na novou řadu 5.0. Před nasazením nového WP samozřejmě doporučujeme zazálohovat soubory webu a databázi a nejlépe si otestovat, zda šablona a vámi používané pluginy fungují korektně. Především šablony nemusí podporovat bloky používané v novém editoru.

Důležitou novinkou je nová šablona Twenty Nineteen, kterou považujeme za velmi povedenou a její funkce využijete především ve spojení právě s novým editorem. Informace o ní naleznete například v článku na WP Lama.

I naprostá většina dalších změn se týká především práce s Gutenbergem – jeho podporu získal i například plugin Hello Dolly 😃.

V základní instalaci WordPress nalezneme i antispamový plugin Akismet, ten získal zlepšení především v oblasti ochrany dat, kdy samotné komentáře před odesláním ke kontrole anonymizuje.

Vývojářům je k dispozici nový REST-API endpoint Search, který umožňuje vyhledávání napříč jednotlivými typy obsahu a má za úkol zjednodušit prolinkování obsahu – bude možné například vytvořit vyhledávač produktů ve WooCommerce a při psaní článku tak nebudete muset hledat odkaz na frontendu. Samozřejmě jsou k dispozici i nové endpointy pro práci s bloky, dále pro ovládání autoukládání a do budoucna je připraven endpoint pro přístup k funkcionalitám šablon.

Své zkušenosti z používání nové verze si budeme moci společně vyměnit 23.2. na připravovaném WordCampu Praha 2019.

P.S. na tomto webu už verzi 5.0 používáme, kdy se ji chystáte vyzkoušet vy?

Článek pro vás připravil: smitka

Síťař, vývojář a bezpečnostní výzkumník, zakladatel firmy Lynt, organizátor WordCamp Praha.
Projekty: PPC Robot, Marketing Miner,

4 názory na “Právě vyšel WordPress 5.0”

  1. nejaky plan kdy bude preklad? klienti by to mozna i pouzivali, ale kdyz to mluvi anglicky vcetne standardnich tlacitek, je to trosku „problem“..

  2. Chtěl jsem a byl jsem rád za jednoduchý a funkční redakční systém, ale ta cesta k moderně mě to všechno vzala. Už jen to, že většina je v angličtině. Momentálně jsem naprosto znechucen a štve mě, že místo psaní a publikování článku musím řešit jak to vlastně udělám. Někdy vývoj nevede vpřed a já jsem opravdu velmi zklamaný a znechucený… Třeba jsem už starý. To je taky možné.

  3. Po prvotním nadšení z Gutenberga se dostavilo zklamání. Tedy alespoň u mě. Hned, jak to šlo, jsem editor vyzkoušel. Zkusil jsem s ním udělat landing page u jedněch webovek. Ne že by to nešlo, ale bylo to takové zdlouhavě namáhavé. Nakonec jsem Gutenberga odsunul pomocí pluginu Classic editor :-)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *