Wp-novinky

Novinky ze světa WP – prosinec a leden

Krátké shrnutí toho nejdůležitějšího, co se stalo ve světě WordPressu za prosinec a leden. Bohatě doplněné o odkazy na podrobnější zdroje v angličtině.

WordPress 5.6

Nová verze WP je venku od prosince a (naštěstí) přinesla dotažení spousty věcí v blokovém editoru, novou šablonu, podporu pro PHP 8, ale také kontroverzní změny jako automatické aktualizace pro major verze WordPressu, použití aktuální verze jQuery, které může vést k různým problémům a přidání Application Passwords pro REST API Authentication.

Vyčerpávající přehled s detailním rozcestníkem má jako vždy Kinsta na svém blogu. Obzvláště developerům doporučuji si článek projít, pokud tak ještě neudělali.

State of the Word 2020

17. prosince Matt Mullenweg přednesl svůj report o stavu WordPressu (rozcestník na videa shrnutí na Gutenberg Times). Ocenil snahu komunity držet při sobě během pandemie. I přes ni se WP podařilo vydat tři velké verze, které vylepšily blokový editor, novou šablon, hesla pro aplikace v REST API a da hromadu dalších funkci jako jsou blokové šablony (block patterns). Množství stránek používajících WP stále roste, teď je to 39,3 % z 10 milionů stránek podle Alexy.

Další vývoj se má zaměřit na rozvíjení Site Editoru – editoru celých webových stránek pomocí Gutenbergu. Už dokonce existují asi 4 šablony, kde si to můžete vyzkoušet. Carolina Nymark (zodpovědná za šablony na WP.org) udělala kurz zdarma. Více například na GutenbergHub, Theme Sharper.

Online platforma Learn WordPress

WordPress.org oficiálně v prosinci spustil novou online platformu https://learn.wordpress.org/, kde jsou připravené online workshopy pro běžné uživatele pokrývající široké množství témat – jak přidat, vybrat šablonu, zlepšování výkonu, layouty s blokovým editorem apod.

Pro vývojáře je tam zatím obsahu poskrovnu, ale najdou se – jak přispět do WP anebo jak používat Trac.

WooCommerce opouští sémantické verzování

Ve snaze sjednotit verzování s WordPressem jako takovým, WooCommerce opouští sémantické verzování, které prý mate uživatele a přechází na stejný systém jako WordPress. Ve kterém – minimálně já osobně – žádný systém nevidím. Slibují, že se budou více starat o zpětnou kompatibilitu (jako je to u WordPressu), ale v podstatě bez čtení logu nebude možné přijít na to, co je zpětně nekompatibilní změna, která vám může způsobit potíže.

Každopádně – verze WooCommerce 5.0, která bude publikovaná 8. února bude zpětně kompatibilní, i když vás na to verze WooCommerce nižší než 4.9.1 budou upozorňovat. Jej!

Celý článek přímo na blogu WooCommerce (publikováno 22. ledna 2021).

Akce

Minulý týden proběhla 24 konference WordFest Live, která byla primárně zaměřena na práci z domova, ale mezitím se dalo najít pár zajímavých „wordcampových“ přednášek přinášející pár případovek (úvod GraphQL ve WordPressu, podcasty, automatizace apod.). Záznam by měl být brzy dostupný.

Ve středu nás čeká od 18:30 WP Pivo – na programu jsou i dvě přednášky. První od Vladimíra Smitky o měření pomocí Google Analytics a Google Tag Manageru. Ve druhé nám Adam Laita ukáže, jak jsou na tom SEO pluginy.

Přesně za měsíc proběhne tradiční konference WordCamp Praha, akorát tentokrát v kondenzované on-linové podobě. Program už je téměř hotov a rádi vás tam uvidíme. Pokud byste chtěli akci podpořit i finančně, tak stále hledáme sponzory.

Stále platí, že všechny wordpressové akce jsou online, takže se můžete účastnit libovolných meetupů klidně i za oceánem. Většinu z nich, najdete na meetup.com.

Rychlé tipy a postřehy

Je něco, co jste objevili důležitého za poslední dobu a zaujalo vás to? Pište do komentářů.

Článek pro vás připravila: Karolína Vyskočilová

1 názor na “Novinky ze světa WP – prosinec a leden”

  1. Pingback: Akce: WP Pivo Online #1 a novinky ve světě WordPress | WordPress.org Česko

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *