V neděli 19. února, den po WordCamp Praha 2017, proběhl v prostorách jednoho z našich dlouholetých partnerů, firmy MSD, v pořadí již druhý tzv. Contributor Day (dále jen CoDay).
Než vysvětlím co to je, tak malá statistika: z webu WordCampu se přihlásilo celkem 29 lidí, ve skutečnosti dorazilo na desátou hodinu jen 7 osob (+ za hostitele milá Alica, jedna recepční a jedna uklízečka), později pak dalších sedm, takže nás bylo celkem 14, tj. včetně hostů ze Slovenska.
Co je Contributor Day
Contributor Day je den dobrovolníků. Snad to správně chápu a vysvětlím, jedná se o setkání dobrovolníků, kteří se chtějí aktivně zapojit do činnosti WordPress komunity.
Hlavním úkolem CoDay je seznámit účastníky s plány, popřípadě stanovit priority, rozdělit úkoly a podobně.
Výstupem je nejen sdílení nadšení pro věc samotnou, ale účastníci zpravidla odchází se spoustou informací, které se nikde jinde příliš neprezentují, a jsou rovněž natěšeni do další práce pro komunitu, tedy pro vás všechny.
Jak probíhal Contributor Day Praha 2017
Přiznám se, že jsem Contributor Day letos organizoval poprvé, proto jsem mohl působit poněkud zmateně.
Protože nás bylo opravdu málo, každý z přítomných se na začátku krátce představil a řekl něco o sobě.
Pak jsme se společně bavili nad překlady, což je téma trvale aktuální a potřebné.
K překladům podal vyčerpávající informace přítomný Michal Janata, který je jeden z hlavních překladatelů (General Translation Editors) WordPress za Českou republiku. Mimochodem, dalšími jsou Pavel Hejn a Tomáš Hrdina. To jsou lidé, kteří schvalují všechny překlady.
Vzhledem k tomu, že se CoDay zúčastnili samí nováčci, byl Michalův výklad a seznámení s tím, jak správně překládat jádro WordPress, pluginy a témata, hodně užitečný a potřebný.
Pro ostatní mám informaci, že v případě jejich zájmu vítáme další dobrovolníky, kteří chtějí pilovat angličtinu a pomoci s překlady, ale je třeba nejdříve se podívat na tuto stránku. Zkrátka, chcete-li překládat, musíte dodržet určitá pravidla.
Po přestávce jsme se ještě bavili na téma, jestli založit – pro a proti – za účelem řádného fungování komunity a pořádání akcí typu WordCamp, WordPress Meetup a podobně oficiální právnickou osobu, tzv. zapsaný spolek (dříve občanské sdružení). Názory se různily, přibližně 50:50 pro a proti. Téma se tedy nechalo zatím odložené na dobu, kdy bude aktuální a nutné.
Zvláště uvádím odkaz na taktickou příručku, o které jsem mluvil. Líbila by se mi podobně organizovaná WordPress komunita.
Abychom se zachovali jako správní hosté, snědli jsme z připraveného občerstvení co se do nás vešlo, a před jednou hodinou odpolední se rozešli.
Závěr
Z diskuze vyplynulo, že překládání WordPress jádra a dalších součástí je nikdy nekončící proces. Velmi obdivuji všechny, kdo se na překladu jakkoliv podílí a tímto jim i veřejně děkuji. Bez vás by WordPress nebyl tak oblíbený.
Díky, Michale, že jsi byl trpělivým instruktorem pro zájemce o překládání.
Podle ohlasů přítomných byl Contributor Day pro každého z nich užitečný. Doufám, že jste mi nekecali, dámo a pánové ;) Jsem za to rád.
Moc a moc děkuji firmě MSD za skvělé prostory, kde jsme si mohli popovídat, za vynikající občerstvení, kterého bylo dostatek. Velmi si vážím vaší podpory.
Děkuji Alici za trpezlivosť, slečně recepční za úsměv, kterým každého přivítala, a paní uklízečce, že nás nepeskovala za lehký nepořádek.
Děkuji všem, kteří i přes to, že si mohli v neděli přispat nakonec dorazili a vydrželi.
Trochu se zlobím na ty, co se přihlásili a nepřišli. Ale nevadí, alespoň jsem si mohl dát o sendvič více :-D
Peter Němčok ze spřátelené komunity WordPress Slovensko moc hezky mluví a řekl jednu důležitou myšlenku, kterou použiji na úplný závěr, možná ji vytesáme na nějaký pomníček:
Každý se může zapojit a být užitečný.
Těším se příště opět na viděnou na WordCampu, WordPress Meetapu, WP pivu, Contributor Day, a nebo na jiné akci.
Sledujte tento web, Facebook stránku a Twitter. Připojte se na Slack.