Vlada

Bezpečnost WordPressu a Vladimír Smitka na 4. WordPress konferenci

Bezpečnost WordPressu je velké téma, dotýká se každého, kdo má vlastní WordPress web a proto i na 4. WordPress konferenci nebude chybět.

Po výborné přednášce na minulé konferenci v Hluboké nad Vltavou, jsme pozvali Vladimíra i do Prahy. Chceme představit všechny mluvčí, kteří se konference zúčastní a tak jsem jej vyzpovídal.

1. Jsi již pravidelným účastníkem konferencí o WordPressu, můžeš nám přiblížit, čím se zabýváš, když právě někde nepřednášíš?

Jsem zhruba z 50% síťař, z 30% vývojář a ve zbyvajicich 20% se věnuji dalším činnostem kolem webu, ale i různému hraní si s rozličnyým hardwarem (z čehož není přítelkyně někdy úplné nadšená). Nejčastěji tedy řeším různé věci kolem serverů nebo přímo programuji weby a další systémy pro zákazníky mojí firmy Lynt.

2. Co ty a WordPress, používáš jej aktivně?

WordPress používám už od jedničkových verzí, kdy jsem různě experimentoval i s Joomlou a Drupalem. WordPress nakonec vyhrál díky přívětivému rozhraní pro koncové uživatele. Velkou část svých projektů jsem jsem ale udělal přímo v php nebo s využitím frameworku nette, který na velmi vysoké úrovni ovládá především můj bratr. Surové programování často přenáším i do WordPressu a dost věcí si sám doprogramuji.

3. Sleduješ nárůst uživatelů WordPressu i mezi svými zákazníky?

Přestože si vyvíjíme vlastní systém, který je samozřejmě skvělý, tak nasazujeme čím dál více WordPress webů. Na jedné straně je to tím, že jej někteří zákazníci přímo chtějí, a na druhé straně jej i sami doporučejeme na projekty, které nevyžadují nějaké velmi specializované funkce – takových projektů je tak 80%  a zprovoznit je na wordpressu je mnohem méně pracné než na našem systému.

4. Jaká je podle tebe největší výhoda WordPressu?

Jednoznačně uživatelská přívětivost, jak jsem již zmiňoval. I netechnický uživatel je schopný bez problémů spravovat obsah a nastavit si základní věci. Není problém najít návod na řešení spousty problémů, nebo někoho, kdo je schopen pomoci.

5. Co je naopak největší nevýhoda?

Ohromné množství pluginů a šablon nižší kvality, které přináší bezpečnostní a výkonnostní problémy. Není nic horšího než netechnický uživatel, který zaplaví WordPress desítkami pluginů a prémiovými šablonami z pochybných zdrojů.

6. Představ nám tvou přednášku, na co se máme těšit?

Vůbec bych se na přednášku netěšil, ideální by bylo, aby nebyla vůbec potřeba :-). Projdeme si nejčastější bezpečnostní problémy a ukážeme si některé techniky, které útočníci reálně používají. Na druhou stranu si ale i ukážeme i to, jak se alespoň částečně bránit díky použití bezpečnostního pluginu, pokud se dobře nastaví. K tomu přidám i pár dalších triků, šikovných pluginů a nástrojů.
Doufám, že svou přednáškou ukážu, že by se bezpečnost neměla podceňovat, a k tomu i poskytnu základní návod, jak ji začít řešit.
Článek pro vás připravil: VladaMusilek

1 názorů na “Bezpečnost WordPressu a Vladimír Smitka na 4. WordPress konferenci”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *